پیوندها

آغاز به کار هیات انتخاب جایزه ی ارغوان

 

آغاز به کار هیات انتخاب جایزه ی ارغوان

E-98

هیئت انتخاب دومین دوره جایزه داستان‌کوتاه ارغوان آغاز به کار کرد. سه تن از اعضای هیئت انتخاب این جایزه با خبر آنلاین گفت‌وگو کردند.

مهسا محبعلی نویسنده گفت: خیلی‌ها دوست دارند کیمیای سعادت، اکسیر شادمانی یا به قول امروزی‌ها راز موفقیت را پیدا کنند. همه جا هم به دنبالش می‌گردند. در دانشگاه، عشق، ازدواج، طلاق، سفر، مهاجرت، جدایی، تنهایی…اما شاید کمتر کسی خیلی زود به جواب برسد. به نظر من جواب: «ممارست و پشتکار» است و آن نکته‌ای که باعث می‌شود آن‌قدر دیر پیدایش کنیم، وابستگی‌اش به زمان است.

نکته‌ای که به زعم من در جایزه‌ی ارغوان قابل تأمل است همین «ممارست و پشتکار» در ادامه‌ دادن به یک شکل خاص از داوری است. داوری داستان‌ جوان‌های زیر سی سال، که هنوز طعم زندگی برای‌شان تازگی دارد. ما به دنبال شنیدن همین طعم تازه‌ی زندگی هرسال این کیمیا را در موضوعی جاری می‌کنیم. پارسال «روزهای آخرسال بود» و امسال «شب».

امیدواریم که امسال هم داستان‌های خوبی از جوانان دریافت کنیم و مثل هرسال شگفت زده شویم و افتخار کنیم که برای اولین بار داستان‌های خوب این عزیزان را در کتابی گرد هم آورده‌ایم. شاید سال‌ها بعد نویسندگان بزرگ و موفقی به یاد بیاورند که اولین داستان‌شان در مجموعه‌ی برگزیدگان جایزه‌ی «ارغوان» منتشر شد. شاید.
همچنین محمد چرمشیر نمایشنامه‌نویس از دیگر اعضای هیئت‌انتخاب جایزه ارغوان گفت: پرداختن به جوان‌هایی که داستانی قبلتر ارائه نکرده‌اند از ویژگی‌های جایزه ارغوان است. کاراولی‌هایی که خیلی‌هایشان آموزش‌ندیده و غریزی داستان می‌نویسند و این غریزی‌نوشتن، ویژگی خاصی به داستان‌هایشان می‌دهد و هر سال ما را منتظر می‌کند تا داستانهای تازه بخوانیم.
فرهاد توحیدی فیلمنامه‌نویس هم افزود: دوره جدید جایزه ارغوان با تحولاتی که بنیانگزار جایزه درنظر دارد همسو و همراه است. از جمله این مباحث، به وجود آمدن یک پایگاه دائمی برای داستان‌های کوتاه است که در آن مباحث آموزشی هم مطرح شود و هم پایگاهی باشد برای نشر داستان‌های نوقلمان. داستان‌های سال گذشته در این مقطع، کیفیت داستان‌های امسال را نداشت و داستانهای امسال رشد چشمگیری داشته‌اند و امیدوارم داستان‌های جدید بیش از این ما را شگفت‌انگیز کند.
اختتامیه این جایزه با معرفی برندگان، ۲۳ خردادماه ۱۳۹۸ طی مراسمی در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.