داستان کوتاه فیلم کوتاه انصراف

خبرهایی از دوره جدید جایزه‌ی «ارغوان»

خبرهایی از دوره جدید جایزه‌ی «ارغوان»

D-ojan

با چند تغییر در مقررات، فراخوان چهارمین دوره جایزه «ارغوان» اول دی ماه منتشر می‌شود
دبیر چهارمین دوره جایزه «ارغوان» خبر می‌دهد که فراخوان این جایزه ادبی، یکم دی ماه منتشر خواهد شد.
اوژن حقیقی که امسال نیز همچون سه دوره گذشته دبیری این جایزه داستان‌نویسی را بر عهده دارد، می‌گوید: چهارمین دوره جایزه «ارغوان» همچون دوره‌های گذشته یکم دی ماه فراخوان خود را منتشر خواهد کرد و جوانان زیر 30 سال که تا به حال کتابی از آنها منتشر نشده، تا 15 فروردین سال 1400 فرصت دارند داستان‌های خود را برای شرکت در این جایزه ارایه دهند .
به گفته او، چهارمین دوره این جایزه از نظر چینش هیات انتخاب و داوران، تغییری نخواهد داشت ولی در قوانین و مقررات، تغییراتی دارد.
حقیقی درباره این تغییرات توضیح می‌دهد: دو تغییر کلی داریم؛ تا به حال فقط به نفر اول جایزه نقدی می‌دادیم ولی از این دوره، جایزه نقدی به نفرات اول تا سوم اهدا خواهد شد.
او با یادآوری این نکته که جایزه «ارغوان» ویژه جوانان زیر 30 سالی است که داستان چاپ‌ شده‌ای نداشته باشند، درباره دیگر تغییر دوره چهارم می‌گوید: پیش از این برندگان دوره‌های قبل حتی اگر جزو 10 نفر برگزیده بودند و کتاب‌هایشان از سوی جایزه، منتشر می‌شد، می‌توانستند در دوره بعدی شرکت کنند ولی در دوره چهارم این امکان را برداشتیم. بنابراین دوستانی که یک دوره جزو ده نفر برگزیده قرار می‌گیرند و کتاب‌شان منتشر می‌شود، دیگر امکان شرکت در این جایزه را نخواهند داشت چون همان کتابی که از سوی جایزه منتشر می‌شود، جزو رزومه آنان محسوب خواهد شد.
حقیقی در ادامه استقبال شرکت‌کنندگان را از دوره پیشین این جایزه بسیار خوشحال کننده می‌داند و ادامه می‌دهد: هرچند این نگرانی را داشتیم که همه‌گیری کرونا و خانه‌نشینی‌های اجباری، تاثیری منفی بر استقبال شرکت‌کنندگان بگذارد، ظاهرا همین موضوع اتفاقا باعث استقبال بیشتر متقاضیان شد به طوری که تعداد شرکت‌کنندگان دوره سوم نسبت به دوره دوم، تقریبا 43 درصد افزایش داشت و خوشبختانه این پیشرفت فقط از نظر کمی نبود، بلکه طبق گواه داوران‌مان از نظر کیفی هم شاهد رشد خوبی بوده‌ایم تا جایی که این پیشنهاد مطرح شد که در صورت امکان ،به بیش از 10 نفر جایزه داده شود.
دبیر جایزه «ارغوان» با یادآوری اهداف این جایزه، اضافه می‌کند: گرد هم آمدن شمارِ بیشتری از جوانان علاقه‌مند به داستان‌نویسی، مایه خوشحالی ماست و معتقدیم اعتبار واقعیِ جایزه ارغوان این است که هدف از برگزاری آن صرفا برگزاری مسابقه و اهدای جوایزِ نقدیِ چشمگیر نیست. ارزش این جایزه ناشی از اعتبار و جایگاه فرهنگی و هنری کسانی است که مسئولیت بررسی و انتخاب قصه‌ها و داوری نهایی را بر عهده دارند. نام این عزیزان وزن جایزه ارغوان را مشخص می‌کند. ضمن اینکه رویکرد اصلی این جایزه، کشف استعدادهای جوان، تلاش برای ارتقاء جایگاه آنان از سطح آماتوری به سطح حرفه‌ای است و همچنین ترویج داستان‌نویسی و فرهنگ کتاب‌خوانی.

او سپس با ارایه توضیحاتی درباره اقداماتی که در یک سال گذشته از سوی برگزارکنندگان این جایزه انجام شده، اضافه می‌کند: هدف ما صرفا معرفی چهره‌های مستعد جوان نیست بلکه می‌کوشیم بعد از معرفی، آنان را رها نکنیم و برای ورود به فضای حرفه‌ای یاری‌شان دهیم که در همین زمینه، کارهای زیادی انجام شده است. به جز برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای برگزیدگان، تلاش کردیم با همکاری گالری «اُ» کارگاه‌هایی دیگر را به صورت هفتگی و هر هفته ویژه یکسری از منتخبان برپا کنیم تا آنان هر چه بیشتر با فضای حرفه‌ای نوشتنِ کتاب و ورود به حوزه ادبیات آشنا شوند.
حقیقی، از تهیه کتاب‌های صوتی (پادکست‌) داستان‌های برگزیده به عنوان دیگر اقدام جایزه «ارغوان» برای معرفی بیشتر داستان‌نویسان جوان یاد می‌کند و ادامه می‌دهد: همچنانکه پیش از این وعده داده بودیم، تهیه کتاب‌های صوتی داستان‌های برگزیده در حال انجام است و تاکنون دوستانی مانند امید نعمتی، محمدرضا غفاری و آزاده صمدی و سارا رسول‌زاده در این زمینه ما را همراهی کرده‌اند. تهیه این کتاب‌ها همچنان ادامه خواهد داشت و قرار است ماهی یک داستان را در فضای مجازی منتشر کنیم .
او اضافه می‌کند: از آنجاکه این روزها کتاب‌های صوتی مورد اقبال بخش گسترده‌ای از مخاطبان به‌ویژه جوانان است، امیدواریم با تولید کتاب‌های صوتی ، داستان‌های برگزیدگان جوان‎مان بیشتر شنیده و خوانده شود.
حقیقی در ادامه از انتشار ده داستان جدید از برگزیدگان دوره‌های قبلی جایزه «ارغوان» در یک مجلد خبر می‌دهد و می‌گوید: این هم یکی دیگر از اقداماتی است که در راستای زمینه‌سازی برای ورود به فضای حرفه‌ای داستان‌نویسان جوان انجام می‌دهیم. به این صورت که از بین برندگان دوره‌های قبل، ده نویسنده انتخاب شده‌اند تا داستان‌های جدیدی برای انتشار در یک مجموعه داستان کوتاه که از سوی نشر «هفت‌رنگ» منتشر می‌شود، بنویسند. در حال حاضر این داستان‌ها نوشته شده و در مرحله آماده‌سازی هستیم.
او اضافه می‌کند: کارهای زیاد دیگری پیش‌رو داریم ولی کرونا بر سرعت برنامه‌های ما هم مانند دیگر امور زندگی تاثیر گذاشته و همه چیز را کند کرده است. با این حال همه تلاش خود را به کار می‌گیریم تا برنامه‌هایمان را جلو ببریم.
اوژن حقیقی در پایان با بیان اینکه پوستر و فراخوان دوره چهارم جایزه «ارغوان» با طراحی مجید عباسی منتشر می‌شود، از حامیان مالی و فرهنگی این جایزه و شورای سیاستگذاری آن قدردانی می‌کند و ادامه می‌دهد: بدون همراهی آنان، این جایزه در این جایگاه نبود و امیدواریم جوانان علاقه‌مند به داستان‌نویسی در دوره‌های جدید هم همچنان از این رویداد فرهنگی استقبال کنند.